ISO 45001
Systém managementu bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (SM BOZP) umožňuje realizaci efektivního systému řízení se schopností minimalizace rizik BOZP. Identifikace nebezpečí, které mají vliv na BOZP, jejich hodnocení jako rizik BOZP s určením významnosti a poté řízení těchto bezpečnostních rizik a monitorování a neustálé zlepšování jsou klíčové požadavky normy
ČSN ISO 45001:2018 (OHSAS – Occupational Health and Safety Assessment Specification). V praxi to znamená řízení organizace tak, aby byla minimalizována rizika BOZP. Přísnější požadavky právních a jiných předpisů a požadavky nejrůznějších zainteresovaných stran v oblasti BOZP jsou záležitosti, které musí management v rámci podnikatelských aktivit řešit.
Certifikace dle ČSN ISO 45001 (dle mezinárodní specifikace zaměřené na SM BOZP) je aplikovatelná v jakékoliv organizaci a to ve všech oblastech výroby nebo poskytovaných služeb.
Komplexní nabídku systémů řízení naleznete zde.
Proč certifikovat dle ISO 45001
ČSN ISO 45001 patří k normám s důslednou procesní orientací a aplikací Demingova principu „PDCA“.
Certifikace SM BOZP je objektivním důkazem, prostřednictvím kterého vlastníci a management certifikované organizace potvrzují svým vlastníkům, zaměstnancům, zákazníkům a dalším zainteresovaným stranám nejen, že vnímají odpovědnost k BOZP, ale i deklarují naplňování svého závazku, že uplatňované zásady v chování a v přístupu k BOZP jsou součástí podnikání.
Certifikace dle ČSN ISO 45001 je v současné době již nezbytností v mnoha oblastech podnikání. Certifikáty jsou vyžadovány v obchodních vztazích, v rámci výběrových řízení nejen v dodavatelských řetězcích. Plnění požadavků normy ČSN ISO 45001 je základem i pro některé certifikace oborové/profesní.
Ke stažení
- Prokázání závazku k zajišťování a zlepšování systému bezpečnosti práce a ochrany zdraví při práci přijatý na všech úrovních a všemi funkcemi v organizaci, zejména vrcholovým vedením
- Prokázání systematického omezování rizik, resp. nebezpečí, které ohrožují bezpečnost a zdraví všech osob ovlivňovaných činnostmi, výrobky nebo službami organizace
- Prokázání přístupu k BOZP a to i v komunikaci se zákazníky, investory, občanskou veřejností, státními i soukromými institucemi a dalšími zainteresovanými stranami
- Uvědomování si vlastní odpovědnosti k BOZP
- Zvýšení podnikatelské důvěryhodnosti pro investory, banky a pojišťovny
- Úspora na pokutách a jiných sankcích, spojených s incidenty v oblasti BOZP
- Profil / Image / Firemní kultura organizace
- Motivace zaměstnanců
- Včasné rozpoznání problémů ve vztahu k BOZP
- Konkurenční výhody
- Omezení výskytu nemocí z povolání a pracovních úrazů
- Zvýšení výkonnosti a následné snížení nehodovosti a prostojů při práci
- Minimalizace nákladů spojených s nehodami na pracovišti
- Prokázání závazku k plnění zákonných požadavků a požadavků předpisů týkajících se bezpečnosti a ochrany zdraví při práci
- Vybudovaný samoregulující systém reagující pružně na změny právních a jiných požadavků a předpisů, bezpečnostních požadavků i změn uvnitř organizace (např. nových technologií, organizačních změn apod.).
Základní normy systému environmentálního managementu jsou rozčleněny na:
ISO 45001 – Systémy managementu bezpečnosti a ochrany zdraví při práci – Požadavky
Norma je koncipována tak, aby byla použitelná pro organizace všech typů a velikostí a navazuje svojí strukturou na normu ČSN EN ISO 9001 a ČSN EN ISO 14001, aby bylo možno vytvářet systém managementu bezpečnosti a ochrany zdraví při práci souběžně se systémem managementu kvality (QMS) a systémem environmentálního managementu (EMS) organizace.
Při aplikaci ISO 45001 se vychází z analýzy rizik a jejich minimalizace v organizaci s vazbou na jednotlivé činnosti.
Hlavním smyslem aplikace normy je vést organizace k tomu, aby navrhly a zavedly opatření v rámci svých možností vedoucí k předcházení nebezpečí, odstranění, omezení, nebo izolace zaměstnance od potencionálního nebezpečí. V případě, že to možné není, musí být pracovní činnost plánována a řízena pomocí organizačních opatření tak, aby její výkon byl bezpečný a neohrožoval zdraví.
Dříve:
OHSAS 18001 – Systémy managementu bezpečnosti a ochrany zdraví při práci – specifikace
V OHSAS 18001 jsou specifikovány požadavky na systém managementu bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, které mohou organizace používat pro interní aplikaci, certifikaci nebo pro smluvní účely.
OHSAS 18002 – Směrnice pro zavádění OHSAS 18001
V OHSAS 18002 je uveden návod na zavádění OHSAS 18001.
Kontaktní osoba
Petra Berková
Manažer produktu